10 things to see and do in San Francisco!

Hey there!

I can’t even believe that it’s soon gonna be two years since I have lived in California! If you want to know a little bit more about it, and you haven’t read the last post, check it here! I can honestly say, if I had to mention one city (not place!) which I loved the most, it would be SAN FRANCISCO. This city is completely different than the rest of California. At least I think so. You can still feel the spirit of hippies or the beat generation. And while the image of California is usually sun, warm weather and beaches, San Francisco is hilly, windy and.. Just different. But beautiful.

Let me show you 10 places and things you (in my opinion) can’t miss while you are in the city.

Ahojte!

Nechce sa mi veriť, že už sú to takmer dva roky odkedy som žila v Kalifornii! Ak o tom chcete vedieť trochu viac a nečítali ste minulý príspevok, kuk sem! Ak by som mala spomenúť jedno mesto (ale nie miesto), ktoré mi naviac učarovalo, bolo by to určite San Francisco. Toto mesto je úplne iné než zvyšok Kalifornie. V uliciach stále cítite pozostatky bítnikov a hippies. A zatiaľ čo pri slove “Kalifornia” Vás väčšinou napadne slnko, pláže a teplo, San Francisco je hornaté, veľmi veterné a… proste iné. Ale krásne!

Pozrite sa spolu so mnou na 10 miest a vecí, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

10 THINGS TO SEE AND DO IN SAN FRANCISCO

Golden Gate bridge at sunrise
Golden Gate bridge at sunrise

1. GOLDEN GATE BRIDGE (at sunrise).

Of course, what else? This might be the most iconic bridge in the whole world and, let me tell you, it definitely is the most beautiful one I have ever seen. We managed to get there before sunrise (and it was cold and windy as hell!), and it offered amazing view on the still sleeping, but slowly awakening San Francisco. The view should be even better from the other side, which I did not get the chance to see, unfortunately. Oh well, at least I have the reason to go back!

Samozrejme, čo iné? Je to zrejme najikonickejší most na celom svete a určite najkrajší, aký som ja zatiaľ videla. Nám sa podarilo dostať sa tam pred východom slnka (a bola tam hrozná zima a veľmi veľmi veterno!), a ponúklo nám to úplne nádherný pohľad na pomaly sa prebúdzajúce mesto. Pohľad z druhej strany mosta by mal byť vraj ešte krajší, ale to sme nanešťastie nestihli. Aspoň mám dôvod vrátiť sa!

San Francisco at sunrise
San Francisco at sunrise

2. PIER 39

Another iconic and must see spot. The place, where dozens of sea lions play and tan on the Californian sun. It also offers great views of USS Pampanito (the submarine), SS Jeremiah O’Brian (the huge ship on the picture) or Golden Gate. Which is usually in the mist, as here. Haha.

Ďalšie ikonické miesto, ktoré musíte vidieť. Desiatky tuleňov sa tu vyhrievajú na kalifornskom slnku a šantia vo vode i na móle. Toto miesto tiež ponúka krásne výhľady na USS Pampanito (ponorka), SS Jeremiah O’Brian (tá veľká loď na fotke) a Golden Gate. Ktorý je väčšinou v hmle. 

Pier 39
Pier 39

3. Walk in the FISHERMAN’S WHARF

Pier 39 can be found here. As well as the remains of the WWII. As well as many many more. Fisherman’s Wharf is a popular place to just walk between the piers, admire the historical cable cars or grab food at many of the seafood or other places. Speaking of food, make sure to visit the…

Fisherman’s Wharf je domovom Pier 39. Tiež tu nájdete mnoho pozostatkov druhej svetovej vojny. A je veľmi populárnym miestom na prechádzky pomedzi móla, môžete pozorovať historické električky alebo si dať rôzny seafood a iné jedlo. Keď už hovoríme o jedle, určite nevynechajte… 

Fisherman's Wharf
Fisherman’s Wharf

4. BOUDIN’S

Boudin’s or Boudin Bakery is the bakery located in Fisherman’s Wharf famous for its sourdough bread. You can buy different kinds of bread, pastry and you can get one of their famous soups! In the bread! And coming from Eastern Europe, this was something I really did appreciate! Yummy!

Pekáreň Boudin sa tiež nachádza vo Fisherman’s Wharf a je známa pre jej chlieb. Vec u nás uplne bežná je v Amerike raritou a ľudia to milujú! Môžete si tu kúpiť rôzne druhy chleba, pečiva alebo dať si jednu z ich slávnych polievok. V chlebe. A to je pre niekoho z východnej Európy ako raj na zemi.

Boudin Bakery
Boudin Bakery

5. Ride the historical Cable Car

Probably the most famous ones are Powell-Hyde and the Powell-Mason lines. The ticket costs 7$ and it will take you from the Fisherman’s Wharf to Union Square or vice versa. You can also get on at any of the stops on the way! It’s definitely a nice way to rest your feet after walking in the wharf.

Asi najznámejšími historickými električkami sú Powell-Hyde a Powell-Mason. Lístky sú pomerne drahé, jedna cesta Vás vyjde na 7 dolárov, ale stojí to za to! Dostanete sa z Fisherman’s Wharf na Union Square alebo naopak. A nastúpiť/vystúpiť môžete aj kdekoľvek po ceste. Určite je to skvelý spôsob ako si Vaše nohy odpočinú po prechádzke.

Cable Car in San Francisco
Cable Car in San Francisco

6. LOMBARD STREET

Lombard Street from above
Lombard Street from above

I am pretty sure you have already heard about this street. It is known to be the most crooked street in the world. It is also pretty steep for pedestrians, walking down and up on both sides.

Som si istá, že o tejto ulici ste už počuli. Je to zrejme najkľukatejšia ulica na svete a je tiež veľmi strmá, aj pre chodcov, ktorí chodia hore-dolu po oboch jej stranách.

Lombard Street
Lombard Street

7. Take a break at UNION SQUARE

Surrounded by hundreds of shops, Union square is a popular place to sit down and chill. And watch all the people shopping, eating or just walking by. In 2009, on each of the 4 corners, these beautiful hearts were installed. All of them are different, this one says “hello” in many languages!

Obklopená stovkami obchodov, Union Square je obľúbeným miestom na oddych. Môžete pozorovať ľudí, ktorí najupujú, jedia alebo len tak prechádzajú okolo. V roku 2009 boli v každom z jej štyroch rohov nainštalované takéto srdcia. Sú všetky iné, napríklad toto znázorňuje “ahoj” v mnohých svetových jazykoch.

Union Square
Union Square

8. See the PAINTED LADIES

Climb Alamo Hill (okay, maybe just take a bus, it’s pretty steep) and visit Alamo Square Park. It not only offers amazing views of the city, it is also the home of Painted Ladies, these lovely colorful houses. Painted Ladies is a term for Victorian or Edwardian houses painted in at least three colors and probably the most famous example is right here!

Vylezte na Alamo Hill (alebo choďte radšej autobusom, je to dosť strmé, haha) a pozrite sa do Alamo Square parku. Nie len že ponúka krásny výhľad na mesto, ale je domovom Painted Ladies, čo sú tieto krásne farebné domčeky. 

Painted Ladies
Painted Ladies

9. Take a trip to MUIR WOODS

Muir Woods National Monument is just 12 miles from San Francisco and it’s a great half-day trip. You will get to see these giant redwoods and you can take many trails, depending on your physical condition. It’s a quiet place, just you and nature. And many tourists.

Muir Woods sa nachádza iba okolo 19km od San Francisca, ale je to znova iný svet. Uvidíte tieto obrovské stromy a môžete si vybrať z rôznych túr, podľa Vašej fyzickej kondície. Je to veľmi pokojné miestečko v srdci prírody 🙂

Muir Woods
Muir Woods

10. Take a ferry back to San Francisco

On the way back from Muir Woods, you can take the bus to Sausalito and from there, choose the ferry. It will offer unique views of Golden Gate Bridge and the downtown. And if you are considering to take some kind of cruise to see Golden Gate, just take this ferry, it’s much cheaper. Tickets are around 12$.

Golden Gate Bridge
Golden Gate Bridge

Cestou späť z Muir Woods si na prepravu vyberte trajekt. Z mestečka Sausalito sa môžete dostať späť buď autobusom alebo práve trajektom. Cestou uvidíte úplne iný pohľad na Golden Gate a na cestrum mesta. Je to tiež aj oveľa lacnejšia (okolo 12 dolárov) alternatíva za všetky tie turistické plavby.

Downtown San Francisco, 10 things to see and do in San Francisco
Downtown San Francisco

 

Make sure to leave a comment if you have any other suggestions on what to see in San Fran! I have unfortunately not been able to see Alcatraz or other places, so I would be very happy for some inspiration.

I hope you are having a great day, see you soon!

Určite mi dolu nechajte komentár ak sa chcete podeliť o to, čo v SF vidieť. Ja som napríklad nemala možnosť pozrieť sa do Alcatrazu, ale ani na iné miesta, tak budem za každú inšpiráciu vďačná.

Dúfam, že máte krásny deň! Uvidíme sa čoskoro 🙂

–  Adriana

4 Comment

 1. Gabi says: Reply

  Ohhh, hned bych se vydala alespon na dovcu!
  Zdravim z UK!

  ByGabra

  http://www.bygabra.cz

  1. Adriana says: Reply

   Zdravím do UK! A určite choď keď budeš mať možnosť 🙂

 2. Sabush says: Reply

  Tak tam by som sa teda chcela ísť pozrieť! ♥ inak nádherný blog, takéto blogy rada čítam a teší ma že som ho objavila:)

  1. Adriana says: Reply

   Ďakujem krásne!

Leave a Reply